Zaczęło się od "Trójki"

Historia szkoły zaczęła się 25.04.1958 r., tj. w dniu wmurowania kamienia węgielnego. Dzięki zabiegom i uporowi kilku osób - niemożliwe stało się faktem. 1.09.1960 r. ok. 1000 dzieci rozpoczęło naukę w 15 salach w nowym budynku szkolnym przy ul. Wiejskiej 6. Już po dwóch miesiącach, 20 listopada szkoła otrzymała patrona - Władysława Jagiełłę. Wybór nie był przypadkowy. W tym samym roku na ekrany wszedł film "Krzyżacy" Aleksandra Forda.

W 1971 roku "Trójka" miała już salę gimnastyczną, potem plac rekreacyjny, boisko asfaltowe, taras i ogrodzenie. W 1976 roku szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez społeczność Brodnicy.

W ciągu 45 lat istnienia "Trójce" przyznano kilka znaczących wyróżnień:
          - 1983 r. - Medal Komisji Edukacji Narodowej
          - 1985 r. - odznaka "Za zasługi dla województwa toruńskiego"
          - 1998 r. - wyróżnienie Ministra Edukacji Narodowej w konkursie "Ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo"

45-letnią historię szkoły tworzyli przede wszystkim uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz życzliwi sponsorzy i przyjaciele. Pierwszym dyrektorem, wybranym w drodze konkursu, był Jan Romanowski, który rozpoczął rok szkolny w nowej placówce z 28-osobowym zespołem pedagogicznym. Kierował nią 23 lata. Przez kolejne 10 lat jego następcami byli: H. Kołodziejski, J. Lubaczewska, M. Bielicka. Od roku 1991 pieczę nad szkołą sprawował przez 14 lat Jerzy Siennicki.

Szkoła przy ul. Wiejskiej przez 39 lat funkcjonowała jako SP 3, przez 6 jako Zespół Szkół nr 2, a od września 2004 roku jako Gimnazjum nr 1, którego dyrektorem przez 10 lat był Zdzisław Kędzia. Od września 2015 r. funkcję dyrektora sprawuje Jerzy Witkowski.

W związku z reformą edukacji w 2017 roku placówka ponownie funkcjonuje pod nazwą Szkoła Podstawowa nr 3 w Brodnicy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum nr 1 objęci są opieką medyczną, psychologiczną i pedagogiczną. Większe bezpieczeństwo wychowanków zapewnia monitoring całego obiektu. Uczniowie mogą uczyć się języka angielskiego i niemieckiego, korzystać z biblioteki i Centrum Informacji. Nie brakuje też kół przedmiotowych, PCK, LOP, Samorządu Uczniowskiego i UKS "Orzeł". W roku 2007 nasza szkoła otrzymała nową pracownię komputerową pracującą na platformie Apple Macintosh finansowaną przez Europejski Fundusz Społeczny, w której odbywają się lekcje informatyki i techniki.

W ciągu 43 lat istnienia "Trójki" zmieniali się nauczyciele, kierownictwo i liczba uczniów. Niezmiennie, od samego początku, dążono do przekształcenia szkoły w drugi dom. Każdy uczeń zawsze mógł znaleźć dla siebie atrakcyjne zajęcia, zgodne z jego zainteresowaniami. Praca w licznych organizacjach młodzieżowych, kołach przedmiotowych i zainteresowań wzbogacała uczniów intelektualnie i rozwijała ich samorządność. Dumni jesteśmy z sukcesów (było ich bardzo dużo), które rozsławiły imię szkoły i króla Jagiełły. Dużym uznaniem cieszył się np. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Michałowskiej "Małe Mazowsze'. Nasi uczniowie zdobywali laury na olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym (np. zdobyli Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego). Dla nas - wszystkich nauczycieli, sprawa najważniejszą było i jest oddziaływanie na sferę intelektualna i emocjonalną uczniów. Chcemy, by nasza praca wyzwalała inicjatywę, uczyła solidnego wykonywania podjętych zobowiązań, szacunku dla drugiego człowieka oraz kształtowała dumę narodową.

Stale wpajamy uczniom przekonanie, że "Nie dla szkoły, lecz życia uczymy się" (Seneka)